Foteliki samochodowe

Foteliki samochodowe

Foteliki samochodowe dla dzieci - bezpieczeństwo podróży

Fotelik samochodowy to urządzenie, które ma zapewnić bezpieczeństwo dziecka w czasie podróży samochodem od momentu urodzenia, aż do chwili kiedy będzie mogło jeździć w samochodzie używając zwykłych, trzypunktowych pasów bezpieczeństwa.
Tak samo jak dorośli mają obowiązek podróżować zapinając pasy bezpieczeństwa, tak foteliki samochodowe są obowiązkowym wyposażeniem do przewozu dzieci. Podejście traktowania fotelika dla dziecka jako antymandatu jest niedopuszczalne i powinniśmy mieć świadomość, że w przypadku kolizji fotelik ma uratować życie dziecka.

Zasady przewożenia dzieci w fotelikach samochodowych

Podróż z dzieckiem wymaga przestrzegania kilku podstawowych zasad. Przede wszystkim fotelik samochodowy musi być odpowiednio dobrany do wagi i wieku dziecka, aby dziecko mogło odbyć bezpieczną podróż. Rodzice często tłumaczą się, że fotelik potrzebny jest tylko na krótkie przejazdy np. do przedszkola. Warto mieć na uwadze, że wypadek może zdarzyć się nawet blisko domu, a dla niemowlaka nawet ostre hamowanie jest niebezpieczne.
Kolejnym ważnym elementem jest prawidłowy montaż fotelika w samochodzie.
Warto zwrócić uwagę na fakt, że najbezpieczniej jest wozić dzieci tyłem do kierunku jazdy. Foteliki samochodowe montowane przodem do kierunku jazdy będą lepszym wyborem, gdy dziecko z jakichś powodów nie może podróżować tyłem, np. z powodu choroby lokomocyjnej.
Podczas podróży w foteliku Twoje dziecko musi mieć dobrze zapięte pasy bezpieczeństwa, niezależnie od tego, jaki dystans zamierzasz z nim pokonać. Pamiętaj, nawet najbezpieczniejsze foteliki samochodowe i odpowiednio dobrane nie będą spełniały swojej funkcji, jeśli dzieci będą w nich niedbale zapięte. Pasy muszą być odpowiednio mocno dociągnięte i nie mogą być skręcone. Dla najmłodszych dzieci odpowiednie będą foteliki z bazą ISOFIX, gdyż jest to również spore ułatwienie montażu dla rodziców. Sprawdź nasze bazy i akcesoria w sklepie!

Rodzaje fotelików samochodowych dla dzieci

Foteliki samochodowe są produkowane w kilku kategoriach wagowych, tak by móc najlepiej dopasować je do wieku, wagi i wzrostu dziecka, a przy tym zapewnić mu komfort podróży i bezpieczeństwo. Dla niemowląt stosuje się foteliki do jazdy tyłem z grupy wagowej 0 lub 0+ czyli dokładnie 0-10 kg oraz 0-13 kg. Ich konstrukcja umożliwia przewożenie niemowlaka w pozycji półleżącej, z odpowiednim podparciem pleców. Konstrukcja pozwala także na odpowiednie rozłożenie przeciążeń, jakie oddziałują na ciało niemowlęcia. Grupa I to grupa dla dzieci o wadze 9-18 kg, czyli do ok. 4 roku życia. Grupa ta jest bardzo obszerna i zawiera szereg fotelików, które mają wiele udogodnień, jak np. foteliki obrotowe ułatwiające wkładanie i wyciąganie dziecka. Grupa II oraz III obejmuje foteliki dla starszych dzieci, w przedziałach wagowych: 15-25 kg, 22-36 kg czyli odpowiednio foteliki dla dzieci od ok. 4 do 12 lat.

Foteliki samochodowe - przepisy prawa

Aktualne przepisy i regulacje prawne dotyczące przewozu dzieci:
Dziecko, które nie osiągnęło wzrostu 150 cm musi być przewożone w foteliku samochodowym lub specjalnym urządzeniu podtrzymującym (zwykle określanym jako podstawki lub podkładki samochodowe).
Dzieci o wzroście 135-150 cm przewożone na tylnym siedzeniu mogą być przewożone bez fotelika, jeżeli przekroczyły wagę 36 kg. Reguła ta nie dotyczy przewozu na przednim siedzeniu - wtedy fotelik jest wymagany.
Trzecie dziecko, w wieku powyżej 3 lat, może być przewożone na tylnym siedzeniu z zapiętymi pasami bezpieczeństwa (bez fotelika) w przypadku gdy dwoje pozostałych dzieci siedzi już w fotelikach na tylnym siedzeniu i nie jest możliwe zainstalowanie trzeciego fotelika samochodowego.
Nigdy nie wolno przewozić dziecka poniżej 3 roku życia w samochodzie, który nie posiada pasów bezpieczeństwa i nie jest wyposażone w fotelik samochodowy lub inne urządzenie podtrzymujące.
Bardzo ważnym zapisem jest zakaz przewożenia dziecka w foteliku na przednim siedzeniu w momencie, gdy włączona jest aktywna poduszka powietrzna dla pasażera. Jeżeli występuje konieczność przewiezienia dziecka na przednim fotelu, najpierw trzeba wyłączyć poduszkę powietrzną samochodu. Warto jednak pamiętać, że przewożenie dzieci z przodu nie jest odpowiednio bezpieczne i należy unikać takich sytuacji.

Sprawdź też nasze akcesoria dla niemowląt !